Επέστρεψε!

0

Category:

Μετά από 39 χρόνια η Μπλάκπουλ είναι και πάλι στα «σαλόνια» του αγγλικού ποδοσφαίρου!...
Η ομάδα από την ομώνυμη πόλη του «Νησιού» επικράτησε της ουαλικής Κάρντιφ στο τελικό των πλέι οφ της Championship στο «Wembley» με σκορ 3-2 και έγινε η τρίτη ομάδα μετά τις Νιούκαστλ και Γουέστ Μπρόμιτς που παίρνει το «εισιτήριο» για την Premier League.

Η Κάρντιφ ευτύχησε να ανοίξει το σκορ νωρίς, μόλις στο 9ο λεπτό με τέρμα του Τσόπρα, η Μπλάκπουλ, όμως, ισοφάρισε πολύ γρήγορα, τέσσερα λεπτά αργότερα (13ο λεπτό), με εκπληκτική εκτέλεση φάουλ του Άνταμ. Οι Ουαλοί πήραν και πάλι το προβάδισμα στο 37ο λεπτό, με τον Λίντλει να κάνει το 2-1 και πάλι, όμως, δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ παραπάνω από τέσσερα λεπτά! Αφού πρώτα είχε δοκάρι στο 40', η Μπλάκμπερν ισοφάρισε σε 2-2 ένα λεπτό αργότερα (41') με γκολ του Τέιλορ-Φλέτσερ και σαν να μην έφτανε αυτό για την Κάρντιφ, στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Ορμεροντ «έγραψε» το 3-2, που ήταν και το αποτέλεσμα της αναμέτρησης, καθώς τίποτα δεν άλλαξε στο δεύτερο 45λεπτο.